Family Lab Hall of Fame

The Family Lab Hall of Fame (* indicates senior thesis student, † indicates summer research student)

1. Jennifer Holladay (HMC ’79) – Diels Alder Chemistry *
2. Kevin Bryant (HMC ’80) – Methoxy Ortho Ester Claisen†
3. Michael Leadbetter (HMC ’80)- Sulfur-Substituted Claisen *†
4. Grant Green (HMC ’80) – Sulfur-Substituted Claisen *
5. Douglas Teramura (HMC ’80) – Methoxy Ortho Ester Claisen *†
6. Mark Burch (HMC ’81) – Methoxy Ortho Ester Claisen†
7. Steven Hoagland (HMC ’81) – SN2′ Displacement *†
8. Greg Eiden (HMC ’81) – Carboethoxy Substituted Ketal Claisen *
9. Lester Gibson (HMC ’81) – Ketal Claisen *
10. Robbin Cromer (CMC ’81) – Ketal Claisen†
11. Larry Goldsmith (HMC ’81) – Independent Hum-Soc Paper
12 Greg Emmerich (HMC ’82) – Carboethoxy Substituted Ketal Claisen *.
13. Michael Sanchez (HMC ’82) – Ketal Claisen†
14. James Carter (HMC ’82) – Acid Catalysis of Ketal Claisen *
15. Brian Christman (HMC ’82) – Ketal Claisen *
16. Sharon Lunt (HMC ’83) – Carboethoxy Substituted Ketal Claisen *†
17. Mark McCoy (HMC ’83) – Ketal Claisen*
18. Phil Wolf (HMC ’83) – Methyl Cyclic Ketone Ketal Claisen *
19. Ronald Zuckermann (HMC ’84) – Fluoro-Olefin Synthesis, Iminium Ion Cyclization *†
20. Clarence Wang (HMC ’84) – Ortho Ester Claisen *†
21. Andy McIlroy (HMC ’85) – Fluoro-Olefin Synthesis †
22. Debbie Bebout (HMC ’85) – Ortho Ester Claisen †
23. Claudia Tata (HMC ’85) – Ortho Ester Claisen *†
24. David Campbell (HMC ’85) – Fluoro-Olefin Synthesis †
25. Julia Freutel (HMC ’86) – Fluoro-Olefin Synthesis *†
26. Paula Shanklin (HMC ’86) – Fluoro-Olefin Synthesis, Ortho Ester Claisen *†
27. James Edwards (HMC ’86) – Botryodiplodin *†
28. David Griffith (HMC ’87) – Cyclic Ketone Ketal Claisen *†
29. Dan Hanesworth (HMC ’87) – Ortho Ester Claisen *
30. Mark McCleskey (HMC ’87) – Ring-Opening of N-Tosyl Aziridines
31. Steve Olson (HMC ’87) – Silyl Ortho Ester Claisen *
32. Dan Ostercamp (HMC ’88) – Botryodiplodin †
33. Alex Goldstein (HMC ’88) – Silyl Ortho Ester Claisen, Anti Ortho Ester Claisen *†
34. Doug Gilman (HMC ’89) – Cyclic Ketone Ketal Claisen *†
35. Carol Okada (Colorado College ’89) – Anti Ortho Ester Claisen, Botryodiplodin †
36. Michael Dibley (HMC ’89) – Cyclic Ketone Ketal Claisen; Botryodiplodin *
37. Matt Wells (HMC ’89) – Anti Ortho Ester Claisen *
38. Chuck Williamson (HMC ’90) – gem-Dimethyl Cyclic Ketone Ketal Claisen †
39. Shaun Selness (Pomona ’90) – gem-Dimethyl Cyclic Ketone Ketal Claisen *†
40. Marty Berliner (HMC ’90) – Ortho Ester Claisen *
41. Brian Brown (HMC ’90) – gem-Dimethyl Cyclic Ketone Ketal Claisen *
42. Dan Parsons (HMC ’90) – Independent Literature Project *
43. Jana Westran (HMC ’91) – Anti Ortho Ester Claisen, Silyl Ortho Ester Claisen *†
44. Jennifer Galvin (HMC ’91) – Methoxy Ketal Claisen *
45. Keith Kuwata (HMC ’91) – Methyl Cyclic Ketone Ketal Claisen *
46. Jim Suggs (HMC ’92) – Ketal Claisen *†
47. Matthew Plunkett (HMC ’92) – Cyclopropyl Bicyclic Ketone Ketal Claisen *
48. Eileen Tang (HMC ’93) – Methoxy Ketal Claisen †
49. Steven Chung (HMC ’93) – Enolate Claisen/Ortho Ester Claisen *†
50. Bill Johnson (HMC ’93) – Phenyl Ketal Claisen *
51. Aaron Adler (HMC ’96) – Ortho Ester Claisen *
52. Joleen White (HMC ’97) – Ortho Ester Claisen *†
53. Noel D’Angelo (HMC ’97) – Ortho Ester Claisen *
54. Brian Campbell (HMC ’98) – Ortho Ester Claisen *
55. Aaron Gulledge (HMC ’98) – Ortho Ester Claisen *
56. Amy Pellett (HMC ’98) – Fluoro-olefin synthesis *†
57. Sara Avrantinis (HMC ’00) – Amide Acetal Claisen *†
58. Blaine Hackman (HMC ’01) – Amide Acetal Claisen *†
59. Cyril Jacquot (HMC ’02) – Amide Acetal Claisen*†
60. Monica Jo Patten (HMC ’03) – Ketal Claisen*†
61. Chris Bruner (Stanford ’04) – Ketal Claisen†
62. Elly Walsh (HMC ’04) – Ketal Claisen*†
63. Aaron Jacobs (HMC ’04) – Amide Acetal Claisen*
64. Kaitlyn Gray (HMC ’06) – Amide Acetal Claisen*
65. Frances Hocutt (HMC ’07) – Lab development†
66. Seanna Vine (HMC ’09) – Amide Acetal Claisen*
67. Laura Collins (HMC ’11) – Ortho Ester Claisen †
68. Brette Chapin (HMC ’11) – Ortho Ester Claisen†
69. Patrick Chaffey (HMC ’11) – [2,3] Wittig Rearrangement, Amide Acetal Claisen*
70. Mary Van Vleet (HMC ’12) – Ortho Ester Claisen†
71. Malous Kossarian (HMC ’12) – Amide Acetal Claisen†*
72. Anastasia Patterson (HMC ’14) – Core Lab development*
73. Madeline Hartley (HMC ’16) – Amide Acetal Claisen – DFT†*
74. Gabe Phun (HMC ’18) – Ketal Claisen – DFT†*
75. Kareesa Kron (HMC ’18) – Ortho Ester Claisen – DFT†*
76. John Lentfer (HMC ’21) – Ortho Ester Claisen, Ketal Claisen (ring) – DFT†